Výstava „Giganti doba ledová“

IMG_0412Web nás zlákal na výstavu zvířat z doby ledové. Slibuje možnost vidět modely zvířat vytvořené ve spolupráci s paleontology v kulisách jejich přirozeného prostředí. Hodně jsme se těšili, nejvíc J, kterého cokoli kolem zvířat a historie teď moc zajímá (jeho oči viděli výstavu takhle – Flickr). A skutečnost?

Modely zvířat jsou působivé, k vidění je jich opravdu 18, jak slibuje web výstavy, ale o přirozeném prostředí se jaksi nedá mluvit. modely stojí na nasypané kůře a poházených větvích, tedy nic, co by evokovalo dobu ledovou a její přírodní podmínky. Navíc chátrající pavilon D (kde nejsou ani toalety) pražského Výstaviště není rozhodně důstojnou kulisou pravěkých obrů, za jeho stav ovšem organizátor výstavy nemůže.

IMG_0409Za co ale „může“ jsou chyby v prezentovaných informacích. Zatímco na panelu u „šavlozubého tygra“ (správně Smilodona, zástupce čeledi Macharodontinae, která neměla s tygry nic společného) je správně uvedeno, že se jednalo o zvíře velikosti levharta až tygra, které se živilo převážně drobnými kopytníky a mršinami, na blízké televizní obrazovce běží srdceryvný film o tom, kterak se smečka „šavlozubců“ snaží ulovit mamuta s mládětem. Takže proklamovaná snaha autorů o vědeckou přesnost dostává povážlivé trhliny! Vůbec je vzdělávací hodnota výstavy na pováženou, třeba pracovní listy k výstavě zpracovával buď naprostý diletant nebo pedagog, který neměl „všech pět pohromadě“.

Za 400 Kč rodinného vstupného by těch 18 moc hezkých modelů stálo ve chvíli, kdy budou i další věci na výstavě dotažené ke stejné „dokonalosti“!

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s